اندروید کیت کت
گوگل دیگر از برخی از گوشی‌های اندرویدی پشتیبانی نمی‌کند

گوگل اعلام کرده است که دیگر از اندروید ۴.۴ کیت کت در نسخه‌های جدید خدمات گوگل پلی پس از آگوست ۲۰۲۳ پشتیبانی نخواهد کرد. کیت کت که در اکتبر ۲۰۱۳ راه اندازی شد، درست در آستانه‌ی ۱۰ سالگی خود، پشتیبانی خود را از دست خواهد داد. گوگل اعلام کرد که کمتر از ۱ درصد از دستگاه‌های اندرویدی فعال هنوز روی کیت کت کار می‌کنند.

 

 

سرویس Play به گوگل امکان می‌دهد تا ویژگی‌های جدید و به‌روزرسانی‌های منظم را برای برنامه‌ها و سرویس‌های خود در دستگاه‌های اندروید خود  ارائه کند. با کنار گذاشتن پشتیبانی از کیت کت، عرضه‌های بعدی سرویس‌های Play پس از نسخه ۲۳.۳۰.۹۹ در ماه آگوست، دیگر روی دستگاه‌هایی که هنوز اندروید ۴.۴ دارند کار نمی‌کنند.

 

گوگل در یک پست جدید وبلاگ اعلام کرد:

 

اندروید کیت کت (KK) برای اولین بار حدود ۱۰ سال پیش منتشر شد و از آن زمان ما پیشرفت‌ها و ویژگی‌های زیادی را برای اندروید معرفی کرده‌ایم که در KK در دسترس نیستند. از جولای ۲۰۲۳ تعداد دستگاه‌های فعال در KK کمتر از ۱٪ است زیرا کاربران بیشتری به آخرین نسخه‌های اندروید به‌روزرسانی می‌شوند. بنابراین دیگر از KK در نسخه‌های بعدی سرویس‌های Google Play پشتیبانی نمی‌کنیم. دستگاه‌های KK نسخه‌های APK خدمات Play را در ۹۹/۳۰/۲۳ دریافت خواهند کرد.

 

آخرین باری که گوگل به پشتیبانی از نسخه‌ی قدیمی اندروید پایان داد در سال ۲۰۲۱ با Jelly Bean بود که در سال ۲۰۱۲ راه اندازی شد. مانند KitKat، Jelly Bean قبل از قطع پشتیبانی به زیر ۱٪ دستگاه‌های فعال کاهش یافته بود.

 

کیت کت یک نسخه‌ی بزرگ برای اندروید بود که ویژگی‌های کلیدی مانند حالت تمام صفحه همه جانبه، یکپارچه سازی ابری و صفحه «Google Now» را در صفحه‌ی اصلی معرفی می‌کرد. با این حال پس از نزدیک به ۱۰ سال گوگل پشتیبانی از سیستم عامل‌های مدرن اندروید را که امکان ویژگی‌های پیشرفته‌تر و به روز رسانی‌های امنیتی را فراهم می‌کند، در اولویت قرار می‌دهد.

 

کاربرانی که هنوز از دستگاه‌های مبتنی بر کیت‌کت استفاده می‌کنند، بهتر است از نسخه‌های جدید استفاده کنند. همچنین ممکن است برنامه‌ها به مرور زمان پشتیبانی از KitKat را قطع کنند زیرا سرویس Google Play دیگر از پلتفرم قدیمی پشتیبانی نمی‌کند.

 

منبع: neowin

اشتراک گذاری